Facebook
Szkolenia
Wdrożenia
Usługi audytowe
Kontakt: 12 653 20 13

• Bezpieczeństwo informacji , ochrona danych a aplikacje mobilne

czwartek, 23 listopad 2017 16:18

Bezpieczeństwo informacji, ochrona danych a aplikacje mobilne

 

Na świecie bardzo szybko wielką popularność zyskała gra Pokemon Go, która posiłkuje się AR ( Augmented Reality) czyli tak zwaną poszerzoną rzeczywistością. Problem jaki tu napotykamy dotyczy głównie Ochrony Danych Osobowych oraz Bezpieczeństwa Informacji, a raczej jego braku. Odwołując się do tego tematu Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych stworzył listę kilku wskazówek dla osób posiadających swoje firmy, odnośnie bezpiecznego korzystania z aplikacji na urządzeniach mobilnych typu smartfony czy tablety, swoich pracowników.

W pierwszej kolejności pracodawca powinien zapoznać się z problemem jaki niesie ze sobą udostępnianie informacji poprzez urządzenia mobilne wewnątrz firmy, na których  zainstalowana jest właśnie taka aplikacja jak Pokemon Go. Na samym początku, jeszcze przed zainstalowaniem gry trzeba zwrócić szczególną uwagę na problem zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem , ponieważ jeśli do tego dojdzie, wtedy bez przeszkód osoby z zewnątrz będą miały łatwy dostęp do pokładów informacji jak choćby poczty firmowej, na której znajdują się ważne pliki, załączniki oraz dane kontaktowe do klientów.

Kolejna rzeczą, na którą trzeba zwrócić szczególna uwagę są dane geolokalizacyjne . Informacje tego typu mogą być bardzo szkodliwe. W takich  instytucjach jak policja , służby wojskowe czy specjalne należy zwrócić na to szczególną uwagę , gdyż sygnał informujący o lokalizacji danej grupy może w tych przypadkach ponieść rażące konsekwencje w kwestii bezpieczeństwa. Zwrócono już na to uwagę w USA, gdzie funkcjonariusze wszelkich służb mundurowych dostali odgórne instrukcje rządowe skupiające się na bezpieczeństwie operacyjnym. Dlaczego by nie wprowadzić takich szkoleń również w naszym kraju?.

Wracając do AR ( rozszerzonej rzeczywistości) ważną rzeczą będzie istota funkcjonowania takiej formy zapisu informacji. Aplikacja Pokemon Go używając kamery, która wbudowana jest niemalże w każdym smartfonie zapisuje obrazy znajdujące się w okolicy. Zapis takich danych może okazać się niewątpliwie istotny dla naruszenia danych osobowych oraz bezpieczeństwa informacji. Jako przykład można bez wątpienia podać nasze miejsce pracy, w którym to otacza nas cała masa informacji wyświetlanych na urządzeniach, zapisywanych na karteczkach samoprzylepnych, drukowanych i wieszanych na tablicach. Pośród takich notatek znaleźć można hasła logowania, numery telefonów klientów czy tez osobiste kontakty. Wszystko co zarejestruje taki aparat może mieć znaczący wpływ na byt naszej firmy i nie tylko. Wystarczy chwila nie uwagi, która może zawarzyć o wycieku dużej ilości tajemnic pracodawcy.

Reasumując całą wypowiedź, zasugerować można kilka kluczowych wniosków, które same nam się nasuwają. Wszelkie zagadnienia związane z pojęciem bezpieczeństwa informacji stale powinny być uaktualniane , wiąże się to z rozwojem aplikacji mogących zagrażać naszym danym, każdego dnia powstają coraz to nowsze programy , które  nieodpowiednio użytkowane mogą nieść ze sobą duże konsekwencje. Nabywanie i nowelizowanie wiedzy z tego zakresu może nas skutecznie ochronić. Pracownicy powinni odbywać obowiązkowe szkolenia z zakresu ODO ( Ochrony Danych Osobowych) a pracodawcy nie powinni bagatelizować takich spraw, bo tak naprawdę chodzi o ich bezpieczeństwo i renomę wśród innych firm. Serdecznie zachęcam do ciągłego nabywania takiej wiedzy i jej poszerzania.