Facebook
Szkolenia
Wdrożenia
Usługi audytowe
Kontakt: 12 653 20 13

• Sprzedawcy sprzętu elektronicznego znikną z rejestru GIOŚ

środa, 30 marzec 2016 07:04

Od 1 stycznia 2016 roku obowiązuje nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z dnia 15 września 2015 r. zmieniająca obowiązki sprzedawców w tym zakresie.

Zgodnie z nowymi przepisami sprzedawcy sprzętu elektronicznego nie będą już zobowiązani do posiadania wpisu w rejestrze GIOŚ oraz składania sprawozdań dotyczących zebranego sprzętu. Obowiązek sprawozdawczości oraz obecności w rejestrze Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska jest wymagany jedynie dla podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie zbierania odpadów i posiadają na tę działalność wymagane pozwolenia.

Poprzednia ustawa z 29 lipca 2005 roku za zbierającego zużyty sprzęt uznawała również sprzedawcę detalicznego i  hurtowego, co w praktyce oznaczało, że niemal każdy wprowadzający sprzęt oraz sprzedawca byli uznawani za zbierającego odpady i w związku z tym musieli posiadać wpis do rejestru GIOŚ.

Ustawa z dnia 15 września 2015 roku poprzez zmianę definicji zbierającego zużyty sprzęt wprowadziła znaczne ułatwienie dla sprzedawców, zwalniając ich z konieczności prowadzenia dodatkowej dokumentacji. Zgodnie z zapisami ustawy podmioty, które od 1 stycznia nie są już zobowiązane do posiadania wpisu w rejestrze GIOŚ powinny zostać z niego wykreślone w terminie do 6 miesięcy od daty wejścia w życie nowych przepisów. Decyzja o usunięciu z rejestru powinna zatem zostać dostarczona przez GIOŚ w terminie do 30 czerwca 2016 r.