Facebook
Szkolenia
Wdrożenia
Usługi audytowe
Kontakt: 12 653 20 13

• GIODO przeciwko kserowaniu dowodów osobistych

środa, 16 grudzień 2015 11:05

Powszechna praktyką stosowana przez wiele instytucji np. przez banki jest kserowanie dowodu osobistego klienta. Według GIODO takie postępowanie jest niezgodne z prawem i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobowych wielu osób.

Zdaniem dr Edyty Bielak - Jomaa kserowanie dowodu osobistego przez banki czy inne instytucje nie ma żadnego uzasadnienia prawnego. Bank np. podczas zakładania konta ma prawo do względu do dokumentu tożsamości, w celu weryfikacji klienta, natomiast sporządzanie jego kserokopii wykracza już poza zakres jego uprawnień.

GIODO podkreśla, że tworzenie wielu kserokopii dokumentów tożsamości może być bardzo niebezpieczne i stwarzać oszustom okazję do ich bezprawnego wykorzystania. Obecnie do udzielenia pożyczki czy kredytu przez Internet potrzebna jest jedynie kserokopia dowodu osobistego, co może narazić wielu obywateli na niebezpieczne zjawisko kradzieży tożsamości. 

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zapowiada zmiany w przepisach prawa, które będą miały na celu zakazanie kserowania dokumentów tożsamości przez instytucje.

Jeśli chcą Państwo się dowiedzieć jak lepiej chronić swoje dane osobowe zapraszamy na szkolenie Administrator Bezpieczeństwa Informacji. Wszystkie szczegóły dotyczące szkolenia, znajdą Państwo w zakładce Szkolenia.